Досліди та ігри з дзиґами

Іграшки Вовчки своїми руками

Фізика дітям. Досліди з дзиґами

Цікаві досліди з фізики
Вовчок - дитяча іграшка, яка при обертанні навколо своєї осі тримає вертикальне положення, а при уповільненні обертання падає. Крім того при обертанні розфарбованого вовчка можна спостерігати оптичні ефекти змішування і, навіть розкладання, квітів на складові.

 

Як зробити вовчки >>>
Ігри та конкурси з дзиґами >>>

 

Досліди з кольором

Найпростіші схеми волчков - це по секторах. Коло ділиться на парне число секторів і розфарбовуються, наприклад, жовтий і синій кольори або в жовтий і червоний. При обертанні ми побачимо відповідно зелений і оранжевий.
На цьому досвіді можна побачити як змішуються кольори.
Тут можна поекспериментувати з кількістю секторів квітів.

 

Якщо розділити дзига на сім частин і пофарбувати їх (дуже блідо аквареллю) у відповідності з розташуванням кольорів у спектрі, то при обертанні дзига повинен стати білим. Ми будемо спостерігати процес «збирання» кольорів, так як білий колір - це поєднання всіх кольорів.
Цього ефекту досягти важко, у нас з донькою так не вийшло, мабуть пофарбували вовчок (на фото) ми дуже яскраво. Може білий колір у нас і не вийшов, але вийшов гарний райдужний ефект, та ще з якоюсь тривимірністю.

 

Ось ще кілька стандартних варіантів розмальовки волчков. При обертанні виходять цікаві градієнтні заливки. Ви можете завантажити і роздрукувати вовчки для дослідів за нашими схемами. Для цього натисніть на картинку для збільшення.

 

Найбільш цікаві візерунки виходять з спіральних малюнків. Особливо заворожуюче вони виглядають при уповільненні обертання іграшки.

 

 

Чарівний дзига

Роздрукуйте чорно-білі шаблони на білому картоні і зробіть чарівні вовчки . При обертанні першого вовчка замість чорних смужок і чорного півкола ви побачите різнокольорові кільця. Причому, якщо ви будете обертати вовчок спочатку в одну сторону, а потім в іншу розташування кольорових смуг буде різним. (Досвід краще проводити при електричному освітленні.) При обертанні другого дзиги - з'являться кола, а про ефект третього дзиги - не скажемо (Спробуйте і побачите самі).

Пояснення побаченого: Ця оптична ілюзія відбувається з-за того, що мозок помилково відтворює області зміни чорного і білого кольорів як кольорові (перший досвід). Як ми вже говорили вище - білий колір є сумішшю всіх кольорів. Чорний колір - це відсутність кольору. Коли око бачить змащену комбінацію чорного і білого, він сприймає її як кольорову. Колір залежить від пропорції білого і чорного і від швидкості обертання.
Пояснення з книги: Стівена У. Мойе "Цікаві досліди з папером"

 

Цікаво: Властивість вовчка приймати вертикальне стан при обертанні широко користується в сучасній техніці. Існують різні гіроскопічні (засновані на обертальному властивості вовчка) прилади - компаси, стабілізатори та інші корисні прилади, які встановлюються на кораблях і літаках. Таке корисне використання простої, здавалося б, іграшки.
З Вікіпедії:Гіроскоп

 

Всі цікаві досліди для дітей >>>

 

При використанні матеріалів і фотографій активне посилання на Дитячі ігри обов'язкове.